Ubezpieczenie kredytu na samochód

Niektóre banki wymagają dodatkowego ubezpieczenia kredytu inne nie. Warto jednak rozważyć takowe ubezpieczenie, ponieważ nie są to aż tak duże koszty, a w przypadku na przykład utraty pracy, możemy mieć nie lada problem. Tym bardziej warto wykupić ubezpieczenie kredytu w dobie koronawirusa, bo czasy są niepewne i nie wiadomo co będzie.

Ogólnie w dzisiejszych warunkach bardzo trudno jest dostać kredyty, ze względu właśnie na niepewne czasy. Ponieważ banki obawiają się problemów ze spłatą. Ubezpieczenie jest pewnego rodzaju gwarantem dla banku.

Wnioskując o kredyt musimy dostarczyć do banku niezbędne dokumenty. W większości przypadków będziemy musieli je posiadać jeszcze przed ostatecznym złożeniem wniosku, gdyż są one wymagane. Bez nich klient nie będzie mógł wnioskować o kredyt.

To, jakie dokumenty będą niezbędne, uzależnione jest tak naprawdę od tego, od kogo auto jest nabywane. Auto zarejestrowane w Polsce, kupione w komisie, to konieczność dostarczenia – ksera karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, faktury pro forma lub faktury VAT. W przypadku auta od dealera, wymagana jest tylko faktura VAT lub faktura pro forma. Dla auta kupionego od osoby fizycznej, kiedy auto jest zarejestrowane w Polsce, wymagane będzie okazanie umowy kupna-sprzedaży, ksera dowodu osobistego sprzedawcy, ksera dowodu rejestracyjnego oraz ewentualnie, karty pojazdu.

Rozbity samochód przed oględzinami do ubezpieczenia
fot. Tarnowskie Góry, TCU Ubezpieczenia – Agencja Ubezpieczeń z Tarnowskich Gór

Oczywiście niezbędny będzie pełny pakiet ubezpieczeń samochodu – AC + OC. Każdy bank wymaga Autocasco dla samochodu w kredycie. Tak samo jest przy leasingu samochodów. Z kolei ubezpieczenie OC jest ogólnie obowiązkowe.

Wracając przypadku ubezpieczenia samochodu w szczególnych czasów kryzysu gospodarczego dla banku ma też znaczenie, że ubezpieczenia są objęte ochroną UFG [Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny] na wypadek bankructwa towarzystwa ubezpieczeniowego. Działa on na nieco innych zasadach niż BFG [Bankowy Fundusz Gwarancyjny], bo gwarantuje tylko 50% odszkodowania do kwoty będącej równowartością bodajże 35 tys. euro, czyli znacznie mniej niż w przypadku BFG, ale zawsze to też jakieś zabezpieczenie.

W przypadku, gdy sprzedaż samochodu realizuje firma, która nie handluje samochodami, wymagana jest faktura, ksero dowodu osobistego właściciela, ksero karty pojazdu, ale również dokumenty rejestrowe tej firmy. Dla aut sprowadzonych zza granicy, niezbędna jest faktura oraz zagraniczny dowód rejestracyjny, który musi być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Na tej podstaw klient otrzyma kredyt samochodowy.

Porównanie ofert

Klient, który chce dokonać rozsądnego zakupu auta korzystając z kredytu samochodowego, powinien poznać wszystkie aktualne oferty. Tylko na takiej podstawie znajdzie taką, która rzeczywiście będzie opłacalna. Co zatem należy zrobić by znaleźć dobry kredyt samochodowy?

Przede wszystkim, klient powinien dokładnie sprawdzić jak wygląda aktualny ranking kredytów samochodowych. Takie rankingi publikowane są na stronach internetowych w każdym miesiącu – oferty bardzo szybko zmieniają się pod względem atrakcyjności. Pamiętajmy jednak, że ranking kredytów pokazuje, w którym banku ostateczna wysokość raty będzie najniższa. Tymczasem dla klienta większe znaczenie może mieć dłuższy okres spłaty kredytu, możliwość skorzystania z karencji w spłacie czy też przyznawanie kredytów o wyższej sumie, bez wkładu własnego.

To klient samodzielnie musi ocenić jakiego kredytu samochodowego szuka. Wybierając nowe auto z salonu, warto poznać ofertę danego koncernu samochodowego – o ile ten, rzeczywiście taką posiada. W ten sposób rzeczywiście znajdziecie taki kredyt samochodowy, który będzie spełniał Wasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *