Lokata Facto i Bank BFF w Polsce. Wasze opinie

Niedawno na polskim rynku pojawiła się nowa oferta lokat Facto. Jest to marka założona przez włoski Bank Banca Farmafactoring należący do włoskie grupy kapitałowej BFF Banking Group. Lokata Facto cechuje się nieco wyższym oprocentowaniem niż lokaty banków w Polsce. Podobnie jak w przypadku InBanku BFF nie prowadzi klasycznej bankowej działalności w Polsce, a jego depozyty nie są chronione przez nasz BFG, tylko przez jego zagraniczny (w tym przypadku) włoski odpowiednik.

Rynek finansowy w naszym kraju to już nie tylko banki i giełda. Na polskim pojawiają się coraz częściej zagraniczne banki z nietypowymi ofertami. Pierwszym takim przykładem był na pewno InBank, który nie będąc fizycznym podmiotem w Polsce zaoferował za zgodą KNF swoje depozyty Polakom, a teraz pojawił się BFF ze swoją lokatą Facto. Bank ten oferuje obecnie najlepiej oprocentowane klasyczne lokaty bankowe w naszym kraju. Musi jednak zdobyć zaufanie klientów, a o to niełatwo w Polsce.

Poza tym pojawia się przed nami coraz więcej rozmaitych możliwości inwestowania na światowych rynkach w instrumenty finansowe, które w dalszym ciągu nie są zrozumiane przez wielu inwestorów. Jednak mimo wszystko zdecydowana większość pieniędzy w naszym kraju znajduje się w jednym miejscu. Są to lokaty bankowe.

Podstawową zaletą tego produktu jest jego stabilność oraz gwarancja niewielkich zysków. Lokaty bankowe są w naszym kraju gwarantowane do kwoty 100 000 euro są więc bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak z tego powodu ich rentowność jest bardzo niska. Aby sprawdzić aktualne oprocentowanie najlepszych lokat bankowych przeanalizuj ranking lokat, który pozwoli Ci na wybór najkorzystniejszej oferty. Jednak od razu zauważysz, że Lokata Facto jest wyżej oprocentowana niż lokaty w naszych bankach. Nie jest to duża różnica, ale zawsze, a przy dużych kwotach może mieć spore znaczenie.

Warto więc przemyśleć sprawę i być może zainwestować w lokatę zagraniczną, pozwalającą na osiągnięcie porównywalnych lub wyższych zysków przy takim samym ryzyku. Wszystkie bankowe fundusze gwarancyjne w europie działają tak samo.

Oferta lokaty Facto na 60 miesięcy

W przypadku banku Facto i lokaty Facto pojawiają się obawy, co w przypadku bankructwa? Czy trzeba będzie jechać do Włoch. Otóż bank informuje, że nie, że ewentualne wypłaty gwarancji odbywałyby się przez Internet. Tak można przeczytać w recenzji jednego z blogerów finansowych na temat tego banku i lokaty Facto https://antyhaczyk.blogspot.com/2020/02/bank-facto-lokata-opinie-czy-bezpieczna.html
opinia blogera na temat lokaty Facto jest jak najbardziej pozytywna. Podobno również pisał do włoskiego funduszu gwarancyjnego FITD, który potwierdził, że udziela gwarancji dla tego banku i jego depozytów w Polsce takich jak lokata Facto. Wszystko odbywa się na zasadach analogicznych do naszego Bankowego Funduszy Gwarancyjnego i wynika z przepisów i dyrektywy UE.

Inne alternatywy:

Pierwsze pojawiają się tu obligacje Skarbu Państwa. Ich oprocentowanie wynosi tyle, ile przeciętnej lokaty bankowej, jednak gwarancja Skarbu Państwa jest mocniejsza niż Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Może więc zamiast korzystać z lokaty pożyczyć pieniądze własnemu państwu? Jeśli taka propozycja nam się jednak nie podoba, to możemy zainteresować się nad kolejnym rozwiązaniem. Są to fundusze inwestycyjne z grupy funduszy rynku pieniężnego oraz funduszy obligacji. Te pierwsze są najbezpieczniejsze, jednak przynoszą stabilne zyski na poziomie około 5% w skali roku. Fundusze obligacji mogą przynieść nieco wyższe zyski niż lokaty, jednak w skład ich portfeli wchodzą również obligacje korporacyjne, które mogą czasem nas zawieść.

W każdym razie przy podobnym ryzyku mamy szansę na wyższe zyski. W końcu warto zastanowić się nad obligacjami, ale emitowanymi nie przez Skarb Państwa a przez samorządy lokalne lub korporacje. Są one przeważnie oprocentowane wyżej niż lokaty bankowe i dają dość solidną gwarancję zwrotu kapitału. Co prawda zdarzyły się problemy ze spłatą obligacji na rynku Catalyst, jednak dotyczyło to małych spółek oferujących kilkunastoprocentowe stopy zwrotu z obligacji. Bez problemów można znaleźć obligacje korporacyjne o dużym bezpieczeństwie, a dające nam zyski wyższe o 1-3% niż w przypadku lokaty. Taka różnica nawet przy kwocie kilkunastu tysięcy złotych może zamienić się w pokaźne dodatkowe zyski i zainteresować wiele osób. Poziom ryzyka jest przecież niewiele wyższy, a zyski mogą wzrosnąć nawet o połowę.

W najbliższych latach na krajowy rynek powinny wchodzić kolejne produkty oszczędnościowe i inwestycyjne pozwalające na osiągnięcie wyższych zysków niż zwykłe lokaty bankowe. Warto więc już teraz zacząć przygotowywać się do zwiększonych możliwości inwestycyjnych w bezpieczne instrumenty finansowe i dokształcać się oraz przynajmniej część naszych inwestycji skierować w stronę innych produktów niż lokaty bankowe. Dzięki temu będziemy w stanie cieszyć się wyższym zyskiem przy niewiele wyższym ryzyku. Niestety póki co niewiele osób zna możliwości osiągania wyższych stóp zwrotu jednak edukacja, reklama i rentowność na pewno przyciągną do obligacji i bezpiecznych funduszy dość sporą ilość osób oszczędzających długoterminowo.

Zachęcamy do wyrażaniania własnej opinii o lokacie Facto i dyskusji w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *